Fyzika objatia? Aj bez nej vieme, že funguje

 

"Význam má hlboké objatie

Pri príležitosti Medzinárodného dňa objatí sme si rozmenili na drobné, čo objatie vlastne znamená a čo nám dáva. Odpovedala nám Ľubica Macková, ktorá sa zaoberá kvantovou terapiou.

Ľudia si podľa nej odvykli od dlhých a vrúcnych objatí. Rýchlosť žitia nás oddeľuje od seba samých a prehlbuje osamelosť i pocit samoty. 

„Objatie je dotyk, prostredníctvom ktorého sa tvorí pocit blízkosti. Cez objatie s iným človekom sa dostávame do spojenia so sebou. Mám na mysli hlboké, pevné a vrúcne objatie. Nie povrchné krátke potľapkanie po chrbte, z ktorého hneď utekáme. Lebo i tak občas vyzerajú objatia,“ uvádza terapeutka.

Objatie potrebuje cítiť každý

Podľa terapeutky potrebuje objatie každý bez výnimky a najväčším deficitom objatí a blízkosti trpia starí ľudia.

„Manželka topmanažera mi raz povedala: 'Keď som už nevedela, čo s ním, pretože bol nervózny a vystresovaný až na maximum, som ho z bezmocnosti už len objala. Vydýchol si a povedal mi: "Toto som potreboval!', opisuje terapeutka zážitok s jednou svojou pacientkou, v ktorom sa možno nájdu viacerí.

 Vyvažuje naše správanie

Objatie je podľa nej spôsob, ako dokážeme rovnovážne fungovať. „Objatie je cesta do srdca. Srdce je náš stred. Naša rovnováha, kedy vieme používať rozum a cit v ich najlepšom možnom spojení. Pre seba, i pre iných,,“ vysvetľuje Ľubica Macková.

A to je podľa nej vedomá tvorba reality. Objatí sa občas i bojíme. „Pretože v spojení cez blízkosť cítime i vlastnú zraniteľnosť. Spomeňte si, ako vás niekto objal a vy ste sa rozplakali alebo opačne. Vy ste niekoho objali a on sa rozplakal. Pretože sa práve cez objatie spojil so svojimi pocitmi a s tým, ako mu naozaj je. A o to práve ide. Aby sme mohli cítiť seba, byť pravdiví a slobodní vo svojom prejave,“ vysvetľuje Ľubica Macková.

Objatie dokáže liečiť i zohriať

V hlbokom a pevnom objatí podľa nej prebiehajú liečivé procesy nielen na úrovni psychiky. Matky, ktoré objímajú svoje deti často, majú zdravšie deti. Partneri, ktorí sa veľa objímajú, majú vzťah pevnejší, dôvernejší a bližší. Dôvodom je podľa nej dotyk a s ním spojená blízkosť. Blízkosť zase prináša dôvernosť, lásku a pocit bezpečia.

„Bunky dostávajú informáciu o láske a tá tvorí hormón šťastia, ktorý začne okamžite organizmus podporovať. Objatie prináša stav vnímania lásky a láskavosti. Zbližuje, podporuje. Vtedy hovoríme 'zalialo ma teplo', opisuje Macková."

 

Celý text novinárky Jany Kubišovej nájdete tu: http://www.aktuality.sk/clanok/278482/fyzika-objatia-aj-bez-nej-vieme-ze-funguje/

(c): Uvedený text je možné šíriť v neskrátenej podobe len s uvedením plného mena autora a odkazu na stránku na nekomerčné účely. 

Pridať komentár

Prehľad komentárov

inPage - webové stránky, doménawebhosting ľahko.